Amy
Jag har just läst ut Min dotter Amy – pappa Mitch´s historia om dottern Amy Winehouse. Vilken tragedi. Som alltid undrar man ju hur det kan gå så långt, att en människa som trots allt har familj och vänner omkring sig kan gå förlorad i träsket av droger och alkohol, och till slut dö på grund av det. Hur en lysande sångerska kan få stå stupfull med minnesluckor på scenen och plåga sig igenom hela konserter utan att varken publik eller bandet säger Stopp. Lyfter henne av scenen, så förnedringen tar slut.
Men just den aspekten tar pappan upp, hur många gånger han än övertalade Amy att lägga in sig för avvänjning återvände hon ändå till missbruket, på ett eller annat sätt. Och pengagnidna ”vänner” såg till att förse henne.
Jag har lyssnat på flera av Amy Winehouses konserter på youtube medan jag läste boken och upptäckt henne på ett helt nytt sätt. Det tycker jag fler ska göra.