Laleh: ”Jag tror inte det är lätt att leva med någon som mig”

13 jul, 2023
FotografGustaf Thörn
Hon är en av Sveriges mest älskade artister. I augusti intar hon Ullevi – för andra gången. Inför turnén, och i samband med ett nytt musiksläpp, mötte Laleh Femina för ett samtal om musiken, viljan att ge saker vidare, att åldras och om privatlivet.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Jag tänker mig att hon ska vara lite svårpratad. Kanske är det på grund av att det stått i nästan alla intervjuer jag läst med henne, Laleh. Alla tar upp samma sak: det där med att hon är så privat, vill hålla saker för sig själv. Integriteten, den som tycks vara näst intill orubblig.

Vill du läsa hela artikeln?

Starta din prenumeration av Femina Plus redan i dag – just nu bara 29 kr i månaden

  • Tillsvidareprenumeration utan bindningstid (säg upp enkelt när du vill)
  • Läs alla artiklar på femina.se helt fritt utan begränsningar
  • Tillgång till helt unikt innehåll och djupgående intervjuer, bara för dig som Plus-prenumerant

Genom köp av Plus prenumeration kommer ett konto skapas till dig. Dina uppgifter hanteras tryggt enligt Aller Medias personuppgiftspolicy. Själva kontot kostar ingenting.

Redan prenumerant?
Logga in på ditt konto här