Festivalsommar!
Sommaren är här, och med den kommer alla festivaler! Det har H&M tagit vara på i sin kommande Fashion Against AIDS-kollektion, där plaggen är inspirerade av folk på festival. Stilmix är det rätta ordet där rockiga plagg blandas med mer bohemiska, och både etniska och mer glamourösa inslag syns i kollektionen.
För varje sålt plagg går 25% av försäljningspriset till projekt som ökar medvetenheten om HIV/AIDS bland unga.
Så här säger Ann-Sofie Johansson, designchef på H&M, om kollektionen:
”För mig är festivaler unika och inspirerande eftersom de förenar musik och mode. Att få lyssna på sina favoritband och möta och se kreativa människor från olika länder med sina olika looks är verkligen inspirerande. Och det är oerhört viktigt att fler människor blir metvetna om problemen med HIV och AIDS. Vi vill delta i kampen mot sjukdomen genom att bidra med en del av intäckterna från den här kollektionen”
Kollektionen kommer ut i butik den 20 maj!
Bildtext: Paljettjacka, 399 kr. Svarttopp med fransar, 249 kr. Vit volangklänning, 399 kr. Zebramönstrad jacka, 249 kr. Jeansshorts, 199 kr. Armband 3-pack, 129 kr. Zebramönstrat halsband, 149 kr. Guldfärgade cykelbyxor, 99 kr. Djurmönstrad klänning, 199 kr.