Trendar: 10 bästa filmerna från 80-talet Nostalgiska barnprogram vi aldrig glömmer Så gick det för skådisarna i Saltkråkan Så lever de kvinnliga idrottsstjärnorna idag Kändisarnas dubbelgångare

Jarl Borsséns sista önskan – hans död hölls hemlig

15 dec, 2021
FotografTT.
Humorskådespelaren Jarl Borssén var älskad för sin medverkan i Gäster med gester och roller i Svenska hjärtan och Pippi Långstrump.
Mot slutet av sitt liv valde Borssén att dra sig undan från rampljuset – och enligt hans önskemål hölls hans död hemlig av familjen.
– Att det kom ut så sent som det gjorde var nog hans största önskan, sa sonen Oscar Borssén till Aftonbladet.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
5 älskvärda filmer från 80-taletBrand logo
5 älskvärda filmer från 80-talet

Under flera decennier var skådespelaren och humoristen Jarl Borssén en av Sveriges mest omtyckta komiska talanger. Han fick publiken att skratta i program som Gäster med gester och Har du hört den förut?, och spelade i filmer och tv-serier som Pippi Långstrump på de sju haven, Svenska hjärtan och Jönssonligan.

Redan på 60-talet började Jarl Borssén synas i olika revyer, och ända in på 2000-talet syntes han i olika humoristiska föreställningar runt om i landet.

Men mot slutet av sitt liv började Jarl Borssén, som alltid hade månat om sitt privatliv och inte tyckt om att prata med media, att dra sig undan. Sina sista år levde han bortom rampljuset, och när han gick bort i sviterna av hjärt- och lungproblem den 21 december 2012, så dröjde det 11 dagar innan tidningarna fick reda på det.

Annons

– Jarl var inte mycket för tingeltangel, han ville inte att det skulle vara för stort och för mycket. Han var en lugn person som inte ville ställa till med så mycket väsen, sa Siw Malmkvist efteråt.

Komikerns familj var med honom under hans sista tid på sjukhuset.

– Vi var hos pappa på sjukhuset. Det är klart att det är jobbigt när en familjemedlem går bort, sa sonen Oscar Borssén till Aftonbladet då.

Hans död hölls hemlig

För att uppfylla sin pappas önskan höll familjen Jarls död hemlig till den första januari 2013.

– Han har aldrig haft krav på att synas på det sättet. Press och medier har respekterat det och han stod aldrig med i skvallertidningarna heller. Han fick nog bästa möjliga slut. Att det kom ut så sent som det gjorde var nog hans största önskan, förklarade Oscar Borssén.

Jarl Borssén hade också starka önskemål om begravningen – han ville inte ha en stor kyrklig begravning. Istället blev det en intim ceremoni med närmaste familjen på en utvald plats.

Annons

– Det blir ingen begravning på det sättet, det blir ganska enkelt med familjen. Det blir bara de närmsta. Väldigt, väldigt enkelt. Det ska bli väldigt lugnt och rogivande, sa sonen till Aftonbladet.

The Storytellers – Lyssna med SannaBrand logo
The Storytellers – Lyssna med Sanna
Annons