Trendar: Se skönehetsredaktörens tips i ''Mogen hy'' Hudvård Bäst i test Sminktips Frisyrer Skönhetsfynd Grått hår Torr hy

Favoriter i verktygslådan

15 nov, 2013
AvCaroline Löfgren
Med bra redskap att applicera med så kommer du att få det både roligare framför spegeln och ett snyggare resultat.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Jessicas val
Sensai Gel Brush från Kanebo

Det gör att borsten plockar upp och fördelar precis lagom mängd färg på huden. Ca 495 kr.

Annons
Smudge Brush från Laura Mercier

Det ger fin ram och intensivare blick. Dessutom stoppar jag den i partyväskan om ögonmakeupen behöver styras upp under kvällen. Ca 255 kr.

mac brush
Linda mehrens lip brush
Annons

Den här från Linda Mehrens har en konvex form, så kallad katt-tunga, som gör det enklare att få till konturerna. Ca 365 kr.

bdellium bent-eye-liner-brush

Den ger lite stöd under målandet och jag använde en liknande under några år innan jag kände mig tillräckligt stadig på handen för en mer traditionell borste där du kan leka lite mer med formen. Ca 64 kr/eleven.se.

Annons
priori kabuki borste

Det här är min favorit, den kommer från Priori som även har ett riktigt bra mineralpuder. Ca 289 kr.

Annons