Makeup magi
Nej, vintern är inte över ännu. Men vi tänkte ändå passa på att avslöja lite av vad som väntar nästa gång det är dags att dra på sig höstkappan. Fashion Week by Berns är slut för den här gången och vi haffade Tomas Lenneryd, ansvarig makeupartist för riktigt fina looker på sex av visningarna, för en summering.
Vad har varit roligast den här gången?
– Mixen. Att gå från Diana Orvings ögonfransinferno till Nhu Duongs visning där det bara är modellens ögonirisfärg som står ut då alla andra färger är så monochroma.
Hur går trenden från sommar till höst?
– Det blir en matt reaktion på de blå ögonen, den hallonrosa munnen och den skimrande huden med pudermatt hud, mattare skuggor och mattare läppytor. Men för att det inte bara ska bli mer och tjockare produktkänsla – tänk transparens. Det kan t ex vara att måla vinröd penna över hela läppytan istället för enbart kontur och bita av 10 gånger så har du färgen. Som ett genomskinligt mörker.
Vilka produkter har ni använt mest av?
– Mycket greige i olika nyanser, vi har sett mycket grått i kläderna, så Max Factors Earth Spirits-skugga i Burnt Bark och Color Perfection Duo i Mystic Moon har använts mycket. Color & Gloss i Glowing Sepia är också den grymmaste greigenyansen för läpparna! Men framför allt har det gått massor av Natural Minerals Foundation, en produkt som gör jobbet även när det är stressigt.
Till sist – varför är det så kul med smink?
– Det finns en spontankvalitet som är underskattad. Jag älskar att det går att ändra makeupen till sista stund när man ser helheten med kläderna, stylingen, håret och dagsformen. Och det gäller inte bara för visningarna utan också i vardagen.