Så här ser familjen Stenbeck ut i verkligheten
Dramaserien Stenbeck är baserad på boken Stenbeck: en biografi över en framgångsrik affärsman skriven av Per Andersson. I fem avsnitt får tittarna följa den mäktiga, men kontroversiella, finansmannens karriär och den uppmärksammade konflikten kring familjeföretaget Kinnevik.
Så här såg familjen Stenbeck ut på riktigt
Jan Stenbeck
Jan Stenbeck föddes 1942 i Stockholm till föräldrarna Hugo Stenbeck och Märtha Odelfelt och var den yngsta av fyra syskon.
Han utbildade sig till jurist vid Uppsala universitet och studerade sedan vid Harvard Business School i USA. Efter utbildningen började han jobba på investmentbanken Morgan Stanley & Co.
Jan gifte sig med amerikanskan Merrill McLeod och fick fyra barn. Dessutom blev han pappa till ytterligare ett barn i hemlighet. 2002 avled han vid 59 års ålder till följd av en hjärtinfarkt på ett sjukhus i Paris, Frankrike.
Under sitt liv byggde Jan upp telekombolagen Tele2 och Comvik (numera Comviq), tv-kanalen TV3 och gratistidningen Metro.
I Stenbeck spelas han av Jakob Oftebro.
Hugo Stenbeck
Hugo Stenbäck den äldre föddes 1890 och var en svensk affärsadvokat och finansman. Tillsammans med greve Wilhelm Klingspor och Robert von Horn grundade han investmentbolaget Kinnevik.
Han var gift med med Märtha Odelfelt och tillsammans fick paret fyra barn: Hugo Jr, Elisabeth, Margaretha och Jan.
Hugo dog 1977 och hustrun Märtha levde fram till 1992.
I serien Stenbeck spelas de av Lars Lind och Irene Lindh.
Hugo Stenbeck Jr
Hugo Stenbeck Jr, född 1933, var den äldsta sonen i familjen Stenbeck. Han arbetade som advokat och var i många år ledamot av Sveriges advokatsamfund.
Från 1963 var Hugo verkställande direktör för Kinnevik och han tänkt att ta över företaget. Han kämpade med ett alkoholmissbruk och avled i lungcancer 53 år gammal.
Margaretha af Ugglas
Margaretha af Ugglas föddes 1939 och är i dag 87 år gammal.
Hon studerade till civilekonom vid Handelshögskolan i Stockholm och gick vidare till att arbeta som politiker. Margaretha gifte sig år 1966 med den Bertil af Ugglas, som också var aktiv i partiet. Mellan åren 1991 och 1994 var Margaretha utrikesminister i Carl Bildts regering.
Konflikten som blossade upp efter pappans död har beskrivits som en klassisk maktkamp om familjeföretaget Kinneviks framtida inriktning. Margaretha och hennes syster ville en sak, medan lillebror Jan hade en annan vision.
Margareta spelas av skådespelaren Marin Crépin i serien Stenbeck.
Elisabeth Silfverstolpe
Elisabeth Silfverstolpe föddes 1935 och dog år 1985. Hon bodde många år i den italienska storstaden Rom och var gift med Lars Silfverstolpe. Maken avled i i en drunkningsolycka utanför Neapel 1966, enligt SvD, och Elisabeth fick senare en dotter vid namn Anna.
I konflikten mellan syskonen stod Elisabeth på Margarethas sida. Det slutade med att Jan, med uppbackning av sin mamma, utmanövrerade systrarna och tog över företaget själv.
I SVT:s Stenbeck spelas Elisabeth av skådespelaren Julia Marko-Nord.
Merrill McLeod
Merrill Stenbeck, tidigare McLeod, föddes år 1944 i Los Angeles, USA. I mitten av 70-talet träffade hon Jan Stenbeck på en country club, enligt Aftonbladet. Paret gifte sig år 1976 och bosatte sig på Long Island, New York, där de uppfostrade sina fyra barn.
Merrill och Jan var äkta makar fram till hans död år 2002, även om han enligt uppgift ska ha ansökt om skilsmässa tre år tidigare. Eftersom den processen inte var klar när han dog uppstod frågetecken kring arvet, och det hela slutade i att Merrill inte fick ta del av miljonerna.
2006 dog hon efter en tids sjukdom med sin mamma, bror och de fyra barnen vid sin sina. Hon blev 57 år gammal.
I serien Stenbeck spelas Merrill McLeod av den engelska skådespelaren Zoe Boyle. I verkligheten höll hon sig borta från rampljuset och fångades aldrig på bild tillsammans med Jan Stenbeck.