Trendar: Se ''Dagen som förändrade allt'' Mitt liv Livet med barn Kärlekshistorier BUP-upproret Våld i nära relationer

Pia Johansson kartlades av misstänkt pedofil: ”Oerhört obehagligt”

26 feb, 2025
FotografTT/Aftonbladet
Mannen kartlade unga flickor i Umeå i flera decennier. Han smygtittade på dem i badhuset – och förde detaljerade anteckningar om deras utseenden.
En av alla som finns med är skådespelaren Pia Johansson.
– Det är oerhört obehagligt, säger hon i TV4:s Kalla Fakta.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
23 viktiga politiska händelser för jämställdheten i SverigeBrand logo
23 viktiga politiska händelser för jämställdheten i Sverige

I över 30 år kartlade mannen, som i dag är i 80-årsåldern, tusentals unga flickor i Umeå. I kollegieblock antecknade han namn, adresser och sexuella kommentarer om deras utseenden. Bredvid vissa fanns till och med bilder utklippta från skolkataloger och personnummer.

En av kvinnorna som finns med i mannens register är skådespelaren Pia Johansson, 64.

– Det är oerhört obehagligt. Jag känner mig otroligt sorgsen och arg, berättar hon i TV4:s granskande program Kalla Fakta.

Pia Johansson växte upp i Umeå på 70- och 80-talet. Hon beskriver det som en tid med mycket frihet, där barnen ofta lekte själva utomhus, hade egna busskort, och cyklade till sina fritidsaktiviteter.

Annons

För hennes del innebar det balett och basket – men också simträning, bland annat i det badhus där mannen brukade smygtitta på flickor, enligt TV4. Att läsa vad mannen skrev om henne när hon bara var 11 år gammal känns som en kränkning, berättar Pia i programmet.

– Att veta att vi hela tiden blivit iakttagna under den här tiden, och många av oss kanske under lång tid... /.../ Jag tror att jag kommer bära med mig det här hela livet.

Pia Johansson medverkar i programmet Kalla Fakta: Umeåmannen - flickorna i sexregistret. Foto: WIXTRÖM PETER/Aftonbladet

Mannen åtalas för brott

Polisen fick upp ögonen för mannen i samband med att han flyttade till ett serviceboende för ett par år sedan. Hans godman, som hjälpte till med flytten, hade hittat tidningar med barnpornografiskt material som han informerade polisen om. Han misstänkte också att det kunde finnas mer i mannens bostad, och polisen genomförde en husrannsakan.

Annons

Mannen står nu åtalad misstänkt för grovt barnpornografibrott, rättegången inleds i slutet av februari och han nekar till brott. Enligt Dagens Nyheter handlar det om över 1 700 bilder som bland annat fanns i hans dator.

I ett låst skåp i mannens lägenhet hittade polisen även blocken med alla anteckningar om flickorna i Umeå. Men kartläggningen bedöms inte utgöra något brott i sig, och mannen har till och med fått tillbaka delar av den.

Det tycker Pia Johansson är helt ofattbart.

– Att han får tillbaka den här kartläggningen är för mig obegripligt. Jag vill att den ska komma tillbaka till polisen. Jag vill att kvinnorna som är med ska få veta det – om de själva vill det, säger hon i Kalla Fakta.

Femina har sökt Pia Johansson, som hänvisar till det hon berättar i programmet.

Annons