Trendar: Krönika om självkärlek Dejta efter separation Teknikhacks Yoga med Johanna Resetips Vintips till maten

Femina möter … grundarna av färgglada strumpmärket Happy Socks.

01 jul, 2013
AvCaroline Löfgren
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Viktor Tell & Mikael Söderlindh Happy Socks

Namn: Viktor Tell & Mikael Söderlindh

Gör: Viktor är Creative Director & Mikael Chief Executive Officer

Mest kända för: Happy Socks!

Var hittar ni inspiration?

(Viktor) -Vi har turen att resa väldigt mycket och då plockar jag inspiration från allr man tar in på vägen – arkitektur, gatukonst, folket eller så enkelt som en färgkombination som uppstår när havet  möter staden.

Happy Socks Viktor Tell & Mikael Söderlindh

Vilka andra svenska designers eller kreativa människor tycker ni om för tillfället?

Annons

(Båda) –Ida Sjösted är väldigt lekfull och kreativ.

Vilket är det mest stolta ögonblick i er karriär?

(Båda) -Det väldigt stort att få upp en egen butik i NYC, men det känns precis lika mycket att kliva in ett fantastiskt varuhus i Tokyo och se våra stumpor hänga där och skapa uppmärksamhet.

Happy socks interview

Vad motiverar er?

(Mikael) -Att vi gör människor glada på riktigt och att denna lilla detalj kan skapa en så positiv känsla hos en person som bär den. Och att det gör det möjlighet för oss att resa runt hela jorden men våra glada strumpor.

Annons

Hur skämmer ni bort dig själv?

(Mikael) – Händer tyvärr allt för sällan.

(Viktor) – En burgare och en öl är aldrig fel!

Annons