Trendar: Krönika om självkärlek Dejta efter separation Teknikhacks Yoga med Johanna Resetips Vintips till maten

Vinn charmiga boken "Att säga ja"

15 sep, 2016
AvMargareta Gotthardsson
Dawn French är en av Storbritanniens mest älskade komiker. Nu kommer hennes tredje roman och Femina lottar ut fem exemplar av boken.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
att-saga-ja-bok

Dawn French ligger bland annat bakom manuset till succéserien Helt hysteriskt, som alldeles nyligen blivit film! Nu kommer hon ut den tredje roman ”Att säga JA”, en charmig historia om svek, längtan och vikten av att våga.

OM BOKEN

På Manhattans tjusiga Upper East Side gäller miljontals etikettsregler – och familjen Wilder-Bingham har tagit till sig allihop. Hos dem är opassande beteende och alla former av känslor totalt förbjudna. Är det ens tillåtet att ha kul? Absolut inte. Deras pampiga hem är ett oklanderligt fort av återhållsamhet.

När Rosie Kitto, en excentrisk 38-årig lågstadielärare från England, studsar in i deras liv med en hemlig sorg och ett hjärta lika stort som New York, går det snart upp för alla att hon inte alls har läst regelboken. I jobbet som familjens nanny börjar Rosie nysta upp fler och fler trådar och följderna blir minst sagt kaotiska. För hur får man människor som sagt nej hela livet att plötsligt säga ja?

Femina lottar ut fem exemplar av boken.

Tävlingen är avslutad. Vinnare meddelas snarast. 

Annons