Trendar: Nostalgi Livsberättelser Resor Nystarta din ekonomi Vårmode 2025 Feminas historia Hårvård Streamingtips Melodifestivalen
restips

Då är resorna som billigast – sommarveckorna som sticker ut

22 feb, 2025
resor billigast
Vill du resa i sommar men samtidigt hålla nere kostnaden? Här är veckorna då det är som billigast att resa – och detaljen som styr priset på sista minuten-biljetten.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
6 saker att tänka på innan du checkar ut från hotelletBrand logo
6 saker att tänka på innan du checkar ut från hotellet

Att planera sommaren och boka eventuella resor kan vara både spännande och klurigt. Semester som ska godkännas, skollov att ta hänsyn till och en budget att förhålla sig till.

Det finns flera härliga resmål att välja mellan och enligt Tiyoneh Jah, PR- & kommunikationsansvarig på Ticket, är det bäst att boka resan så tidigt som möjligt. Gärna redan i januari, februari eller mars.

– Man kan få bättre priser tack vare att många charterleverantörer har erbjudanden och kampanjer i början av året, säger hon och poängterar också att utbudet blir mindre ju längre man väntar med att boka resan.

Annons

– Det innebär ofta att de här mer prisvärda går åt och att det är de dyrare alternativen kvar, säger hon.

Tiyoneh Jah pr- och kommunikationsansvarig Ticket
Tiyoneh Jah, PR- & kommunikationsansvarig på Ticket Foto: Pernilla Sjöholm

Då är det som dyrast – och billigast – att resa

För att hålla kostnaden nere kan det vara värt att göra research innan, både när det gäller billiga resmål men också vilka datum som är mest prisvärda.

– Jag skulle säga att vecka 28 till 31 är den dyraste perioden, säger hon.

Har man möjlighet tipsar Tiyoneh om att i stället leta efter resor tidigare på sommaren.

Annons

– Det är som billigast att resa innan sommarlovet drar i gång, till exempel första eller andra veckan i juni. Då kan man göra stora besparingar.

I början av sommarlovet och perioden över midsommar är något dyrare – men fortfarande inte lika dyrt som under högsäsongen.

– Priserna går ner igen runt vecka 32 och 33, för att sedan bli ännu billigare vid skolstarten.

Dock är det inte alltid en garanti att priserna går ner i slutet av sommaren.

– Ibland kan det vara så att folk bli sugna på att resa igen i septemner. Då har vi sett en tendens till att priserna kan gå upp igen. Det är inte alltid så, men det kan göra det.

billiga resor femina
Foto: TT

Det ska du tänka på om du bokar sista minuten

Ett annat alternativ för att hålla kostnaden nere är att boka en sista minuten--resa – ett alternativt som passar den som är flexibel med tid och har is i magen. Viktigt då är att hålla koll på väderprognosen i Sverige, då den styr priserna.

Annons

– Är det dåligt väder hemma i Sverige kan priserna gå upp. Då kanske det inte alls är bättre att boka sista minuten, säger hon.

Tips på hur du reser billigare i sommarBrand logo
Tips på hur du reser billigare i sommar
Annons