Trendar: Livsberättelser Intervju med Tuva Novotny Intervju med idol-Jay Intervju med författare Andrev Walden Intervju med Matilda Boza från Tv4
let's dance

Ciara Zelmerlöws livspussel med Måns

18 feb, 2025
FotografTT.
Ciara Zelmerlöw
Ciara Zelmerlöw dansar i Let's dance – samtidigt som maken Måns Zelmerlöw tävlar i Melodifestivalen.
För Femina berättar Ciara om livspusslet med familjen, och valet att flytta till Sverige.
– Det är lite av en kulturkrock, men det är jättefint, säger Ciara Zelmerlöw.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Ciara Zelmerlöw – 5 saker att vetaBrand logo
Ciara Zelmerlöw – 5 saker att veta

Efter att ha lyckats lura maken Måns Zelmerlöw grundligt i Masked singer 2023 är Ciara Zelmerlöw tillbaka i ett annat svenskt tävlinghsprogram – Let's dance. I mars tävlar hon tillsammans med dansaren Martin Jonsson när dansprogrammet drar igång igen med ett nytt tävlingsupplägg, efter ett års paus.

– Det är en riktigt skräckinjagande upplevelse, men det är så coolt att få lära sig att dansa. Att få lära sig något nytt är underbart, säger Ciara Zelmerlöw till Femina.

Hon konstaterar att hon blev fint bemött av publiken när hon spelade in Masked singer, och hoppas få samma reaktion när hon den 29 mars möter publiken i Let's dance.

Annons

Ciara är inte bara deltagare i diverse svenska tävlingsprogram – numera är hon också boende i Sverige. Sedan en tid tillbaka bor familjen på heltid på en vingård utanför Malmö, och Ciara har lämnat storstaden London bakom sig.

– Vi har precis flyttat utanför Malmö. Det är lite av en kulturkrock, men det är jättefint. Jag håller på att vänja mig vid det och bo in mig. Det är bara väldigt väldigt annorlunda stämning än det är i London. Men det är vackert, det här är ett jättefint land. Så hittills går det bra, jag får återkomma med rapport, säger hon.

Ciara och Måns Zelmerlöw
Ciara och Måns Zelmerlöw har två barn tillsammans. Måns är också bonuspappa till Ciaras son från en tidigare relation. Foto: Karin Törnblom/TT

Vill att barnen ska gå i svensk skola

Anledningen bakom flytten från London är barnen – paret vill att deras två gemensamma barn ska gå i svensk skola.

Annons

– Vi har barn, så vi tänkte att det skulle vara bra för dem att växa upp i Sverige och ha möjligheten att lära sig svenska ordentligt, gå i svensk skola. Se hur det är här.

Flytten till Sverige har dock inte gjort familjepusslet enkelt, i alla fall inte medan Måns tävlar i Melodifestivalen, samtidigt som Ciara påbörjar inspelningarna av Let's dance.

– Det är totalt kaos nu, speciellt med barnen, nu när han gör Melodifestivalen för tillfället. Men vi klarar det okej. Vi måste bara stötta varandra igenom detta, och prata när vi hinner. Det kommer vara en utmaning, men det är väldigt spännande för oss båda.

För att få allt att fungera har familje tagit in hjälp.

– Vi har den mest underbara nannyn, som är underbar med barnen. Hon hjälper oss verkligen för tillfället. Jag skulle inte klara livet utan henne, hon är som min fru.

Annons